Stay up to date by checking back regularly for the latest information!

We are very excited to be starting up classes in Loughton after the February half term and are currently taking names down for the waiting list. Please get in touch if you are interested in your child attending any of our classes. We will be happy to give you further details and look forward to hearing from anyone that wishes to join us in Loughton!

___________________________________________________________________________________________________________


'SHOWTIME 2015' - Showtime will be held on Saturday, 4th July at the Shaw Theatre on Euston Road.


DRESS REHEARSAL - Sunday, 14th June @ Urdang Academy (The Old Finsbury Town Hall), Rosebery Avenue, EC1R 4RP. 12.00 - 4.00pm.


SHOW TICKETS!
Tickets are now on sale and can be purchased through - Ticketmaster.co.uk, or by calling The Shaw Theatre Box Office - 0844 248 5075.

When going on the Ticketmaster website, please search - Showtime 2015. If booking over the phone, please quote the name and date of the show.

Please note you will need to specify which show you would like tickets for. Remember there is a Matinee at 2.30pm and an evening performance at 6.00pm. All students will be dancing in both performances.

Adults - 16.00 / Children - 12.00

Booking fees may apply.

The evening performance is usually sells out, so please make sure you book your tickets as soon as you can to avoid any disappointment!


___________________________________________________________________________________________________________



CHOREOGRAPHIC COMPETITION DECEMBER 2014 - RESULTS!

There were some fabulous routines again and we really enjoyed watching how creative you all were!


3 - 7 YEAR OLDS SECTION

1st Place - Sofia Claxton - Solo (Thinking about that Bass)

2nd Place - Bobby Brennan - Solo (Bad)



8 + SECTION

1st Place - Eva Burns & Harriette White - Duet (Fool Me Once)

2nd Place - Leora Bokreu - Solo (Cry)


___________________________________________________________________________________________________________



PRIZE GIVING AWARDS 2014 - CONGRATULATIONS!



BALLET AWARDS

Nursery - Maya Dayan

Preparetory - Bay Cooper

Junior - Demi Shell

Senior - Zellal Dogan

Star - Astrid Iversen



TAP AWARDS

Preparetory - Violet Pettit

Junior - Olivia Parker

Senior - Phoebe Hanifan

Star - Carina Clewley



MODERN AWARDS

Nursery - Alessandra Thomson

Preparetory - Emilie Leong

Junior - Viviana Beruffi

Senior - Phoebe Hanifan

Star - Sofia Claxton



STREET JAZZ AWARDS

Junior Level 1 - Sylvie Leong

Junior Level 2 - Eva Burns

Boys Street - Cassidy Wallace

Star - Mirriam Manuel



JAZZ & LYRICAL AWARDS

Junior - Sofia Claxton

Star - Harriette White



ACRO

Junior Level 1 - Sofia Claxton

Junior Level 2 - Harriette White

Star - Dollie Mae Edwards



OTHER AWARDS


Performance & Personality - Phoebe Hanifan

Class of The Year - Grade 1 Tap - Carina Clewley, Maya Dicklich, Megan Wooldridge, Mitzi Trought, Olivia Tyler, Plum Warner & Sofia Claxton.


Dancer of The Year - Carmel O'Mahoney

___________________________________________________________________________________________________________


EXAM RESULTS - SUMMER 2014 - WELL DONE EVERYONE!



BALLET EXAM RESULTS


PRE PRIMARY CLASS EXAMINATION

Astrid - Merit

Eva - Merit

Grace - Merit

Isabel - Merit

Honey - Merit

Jessica - Merit

Lara - Merit

Lily - Merit

Maggie - Merit

Nina - Merit

Olivia - Merit

Orla - Merit

Ruby - Merit

Vivienne - Merit



PRIMARY

Arabella - Merit

Bella - Merit

Beti - Merit

Cameron - Distinction

Charlotte - Merit

Clementine - Merit

Dilayda - Distinction

Ela - Merit

Georgie - Distinction

Hero - Distinction

Laura - Merit

Lola. A - Merit

Lucia - Merit

Maisie - Merit

Megan - Merit

Mitzi - Merit

Nadirah - Distinction

Plum - Distinction

Ria - Distinction

Ruya - Merit

Selma - Merit

Sofia - Distinction

Sylvie - Merit





GRADE 1

Isabella - Merit

Ines - Merit

Olivia - Meri




GRADE 2

Fabiola - Distinction

Freya - Merit

Kia - Merit

Tegan - Meri




GRADE 3

Alice - Distinction

Anna - Merit

Babette - Merit

Carmel - Merit

Demi - Merit

Ellen - Merit

Emma - Merit

Eva - Distinction

Florence - Merit

Jana - Distinction

Mirriam - Distinction

Nicole - Merit

Stephannye - Merit






MODERN EXAMS RESULTS


GRADE 1

Bella - Distinction

Charlotte - Distinction

Giulia - Distinction

Izabella - Distinction

Sofia - Distinction

Sylvie - Distinction

Viviana - Distinction




GRADE 3

Tegan - Distinction



GRADE 4

Carmel - Merit

Eva - Distinction

Olivia - Merit

Phoebe - Distinction






TAP EXAM RESULTS


PRE PRIMARY CLASS EXAMINATION

Astrid - Distinction

Eva - Distinction

Honey - Distinction

Isabel - Distinction

Lara - Distinction

Lily - Distinction

Maisie - Merit

Olivia - Distinction

Vivienne - Merit



PRIMARY CLASS EXAMINATION

Bella - Distinction

Beti - Distinction

Cameron - Distinction

Carina - Distinction

Clementine - Distinction

Megan - Distinction

Mitzi - Distinction

Nadirah - Distinction

Olivia.H - Distinction

Olivia.T - Distinction

Plum - Distinction

Selma - Merit

Sofia - Distinction

Sylvie - Distinction



GRADE 1

Olivia - Distinction



GRADE 2

Fabiola - Distinction

Francis - Merit

Kia - Merit

Tegan - Merit



GRADE 3

Beatrice - Merit

Babette - Merit

Eva - Distinction

Mirriam - Distinction

Nicole - Merit

Phoebe - Distinction

Stephannye - Merit



GRADE 4

Emma - Merit

___________________________________________________________________________________________________________


PRIZE GIVING AWARDS 2013 - CONGRATULATIONS!



BALLET AWARDS

Nursery - Dott Goddard & Maisie Kernon

Preparetory - Selma Gulburg

Junior - Jana Spratt

Senior - Maria O'Mahoney

Star - Harriette White



TAP AWARDS

Nursery - Blair Crawford

Preparetory - Rosa Goddard

Junior - Eva Burns

Senior - Carmel O'Mahoney

Star - Imogen Hue



MODERN AWARDS

Nursery - Carolina Reich - Gomez

Preparetory - Sylvie Leong

Junior - Tegan Greaves

Senior - Phoebe Hanifan

Star - Natorie Grant



STREET JAZZ AWARDS

Junior Level 1 - Ria Witchalls

Junior Level 2 - Demi Shell

Boys Street - Toby Gordon Clarke

Star - Natorie Grant



JAZZ AWARDS

Junior - Olivia Tyler

Star - Sofia Claxton



ACRO

Junior Level 1 - Jessica O'Brien

Junior Level 2 - Olivia Parker

Star - Mae Hardy



OTHER AWARDS

Performance & Personality - Bella Preston

Acheivment - Anabelle Prin

Class of The Year - Grade 1 Modern - Andzelika Mikulskaite, Bella Preston, Charlotte Thomson, Eleanor Scott, Giulia , Isabella Beruffi, Silvie Leong, Sofia Claxton, Viviana Beruffi.


Dancer of The Year - Lily-Mae West


_________________________________________________________________________________________________________



CHOREOGRAPHIC COMPETITION DECEMBER 2013 - RESULTS!

Chloe Van Der Mulen was our judge this year and said she really enjoyed watching all the routines that everyone had choreographed. They were very entertaining!!


3 - 7 YEAR OLDS SECTION

1st Place - Lola Agudo-Robinson - (Troublemaker)

2nd Place Cassidy Wallace, Rupert Cohhan, Seb Cohhan - (De Beauvoir Bruvas!)



8 - 12 YEAR OLDS SECTION

1st Place - Paris-Rae Blackman (Somewhere Only We KNow)

2nd Place - Tegan Greaves (Istambul)


___________________________________________________________________________________________________________



SUMMER 2013 - EXAM RESULTS - Congratulations!



BALLET EXAM RESULTS


PRE PRIMARY CLASS EXAMINATION

Arabella - Merit

Bella - Distinction

Beti - Distinction

Bonnie - Merit

Cameron - Distinction

Charlotte - Merit

Clementine - Merit

Emilia - Distinction

Esme - Merit

Evie - Merit

Hero - Merit

Laila - Merit

Laura - Merit

Lola. A - Distinction

Lola. R - Merit

Lucia - Merit

Maisie - Merit

Megan - Merit

Mitzi - Distinction

Nadirah - Distinction

Nana - Merit

Olivia - Merit

Plum - Distinction

Ruya - Merit

Selma - Distinction

Sofia - Distinction

Sylvie - Merit

Xia - Distinction

Zoe - Merit



PRIMARY

Isabella - Distinction

Ines - Distinction

Leah - Merit

Olivia - Distinction

Ottavia - Distinction

Phoebe - Distinction

Sara - Merit




GRADE 1

Alice - Distinction

Fabiola - Distinction

Freya - Distinction

Kia - Merit

Tegan - Distinction




GRADE 2

Anna - Distinction

Annabelle - Distinction

Babette - Merit

Demi - Merit

Emma - Distinction

Eva - Distinction

Halia - Merit

Harriette - Distinction

India - Distinction

Jana - Distinction

Mirriam - Distinction

Natorie - Distinction

Phoebe - Merit



GRADE 3

Lily - Merit



INTERMEDIATE

Chloe - Merit

Maria - Pass





MODERN EXAMS RESULTS


PRIMARY

Charlotte - Merit

Izabella - Merit

Millie - Distinction

Sofia - Merit

Sylvie - Distinction

Viviana - Merit



GRADE 2

Tegan - Distinction



GRADE 3

Alice - Merit

Carmel - Merit

Demi - Merit

Eva - Distinction

Florence - Merit

Freya - Merit

Halia - Merit

Harriette - Distinction

India - Merit

Natorie - Distinction

Phoebe - Distinction



BRONZE JAZZ MEDAL

Carmel - Merit

Eva - Distinction

Florence - Merit

Harriette - Distinction

India - Merit

Lily - Distinction

Natorie - Distinction

Phoebe - Merit




TAP EXAM RESULTS


PRIMARY

Ottavia - Merit

Sara - Merit



GRADE 1

Ada - Merit

Anabelle - Merit

Eleanor - Merit

Evelyn - Merit

Fabiola - Merit

Francis - Merit

Kia - Merit

Tegan - Merit



GRADE 2

Beatrice - Merit

Babette - Merit

Eva - Distinction

Halia - Merit

Harriette - Distinction

India - Merit

Mirriam - Distinction

Natorie - Merit

Phoebe - Distinction

Stephannye - Merit



GRADE 3

Emma - Merit



GRADE 4

Carmel - Distinction



GRADE 5

Carmel - Merit


__________________________________________________________________________________________________________


CDA RE-USABLE DRINK BOTTLES

After much demand, we finally have our own re-usable drink bottles! The bottles come in either White or Silver and are available to purchase from The Ivories Studio for 5.00.

___________________________________________________________________________________________________________


PRIZE GIVING AWARDS 2012 - WELL DONE, BIG CONGRATULATIONS TO YOU ALL!



BALLET AWARDS

Nursery - Isobel Scott

Preparetory - Bonnie West

Junior - Anna Mallinson

Senior - Maria O'Mahoney

Star - Phoebe Gilpin



TAP AWARDS

Nursery - Eidie Rhind

Preparetory - Millie Dudley

Junior - Anabelle Prin

Senior - Lily-Mae West

Star - Carmel O'Mahoney



MODERN AWARDS

Nursery - Emily Leong

Preparetory - Scarlett Samain

Junior - Demi Shell

Senior - Lily-Mae West

Star - Sofia Claxton



STREET JAZZ AWARDS

Junior Level 1 - Olivia Parker

Junior Level 2 - Phoebe Hanifan

Boys Street - Francis Hopkins

Star - Eva Burns



JAZZ AWARDS

Junior - India Telford

Star - SonnieGirl Curran Samuels



ACRO

Junior Level 1 - Isla Williamson

Junior Level 2 - Carmel O'Mahoney

Star - Natorie Grant



OTHER AWARDS

Performance & Personality - Lily Samain

Best Newcomer - Olivia Gordon - Clarke

Acheivment - Nicole Sandoval

Class of The Year - Grade 2 Ballet - Saturday group

Anabelle Prin, Anna Mallinson, Aradna Lima, Demi Shell, Emma Bringer, Eugene Lewis, Wiktoria Kryshynowska


Dancer of The Year - Harriette White


_________________________________________________________________________________________________________



CHOREOGRAPHIC COMPETITION DECEMBER 2012 - RESULTS!


3 - 7 YEAR OLDS SECTION

1st Place - Zahrah Santos - Califano (Chasing Cars)

2nd Place - Nadirah Yee - (Call Me Maybe)



8 - 11 YEAR OLDS SECTION

1st Place - Eva Burns (Naughty!)

2nd Place - Natorie Grant (Candy)


Well done to all of you for taking part, the routines were so energetic and entertaining this year and the choreographic skills were very impressive!


_________________________________________________________________________________________________________


NEW CLASS - MUMMY AND ME!

These new classes will be starting very soon so get in touch and let us know if you are interested and we will add you to our class list.

The classes will be based on ballet and modern movements and are suitable for those little ones that aren't quite ready to join in with our nursery classes but who love to dance and would like to start with the comfort of having their Mummy's by their side to help them!

The classes have not yet been added to the timetable so do get in touch if you have a suggestion of timing, or any preferences that we can take in to consideration when sorting our schedule.

This class is for children from 18 - 36 months.

________________________________________________________________________________________________________


PRIZE GIVING AWARDS 2011 - CONGRATULATIONS EVERYONE!



BALLET AWARDS

Nursery - Jessica O'Brien

Preparetory - Zarah Santos - Califano

Junior - Fabiola Sejdini

Senior - Cancel Gok

Star - Emma Bringer



TAP AWARDS

Nursery - Vivienne Granger

Preparetory - Olivia Tyler

Junior - Phoebe Hannifan

Senior - Gaia Laidler

Star - Maria O'Mahoney



MODERN AWARDS

Nursery - Vivianna Beruffi

Preparetory - Charlotte Thomson

Junior - Olivia Poppi - Storr

Senior - Lily-Mae West

Star - India Telford



STREET DANCE AWARDS

Junior Level 1 - Kriztina Lazaro

Junior Level 2 - Tilda Glynn

Boys Street - Byron Curran Samuels

Star - Frankie O'Connell



ACRO

Junior - Carmel O' Mahoney




OTHER AWARDS

Performance & Personality - Tegan Greaves

Acheivment - Halia St.Luois

Class of The Year - Grade 2 Modern

Eleanor Scott, Electra Cleare, Olivia Poppi-Storr, Tegan Greaves.



Dancer of The Year - Demi Shell


_______________________________________________________________________



CHOREOGRAPHIC COMPETITION RESULTS - DECEMBER 2011!


3 - 7 YEAR OLDS SECTION

1st Place - Tegan Greaves (Do it Like a Dude)

2nd Place - Zarah Santos-Califano (Wishing On A Star)



8 - 11 YEAR OLDS SECTION

1st Place - Miriam Monuel & Phoebe Hannifan (Marry Me)

2nd Place - Frankie O'Connell & Katie McCattee (JLS)


Well done to everyone who entered the competition this year, there were some great routines and the judge was very impressed!

________________________________________________________________________________________________________

SUMMER 2011 - EXAM RESULTS - Well done everyone!



TAP EXAM RESULTS


PRIMARY CLASS EXAM

Anabelle - Distinction

Ella - Distinction

Fabiola - Distinction

Francis - Distinction

Illayda - Distinction

Julia - Distinction

Kia - Distinction

Lavinia - Distinction

Lidia - Distinction

Mila - Distinction

Tegan - Distinction



GRADE 1

Beatrice - Distinction

Babette - Merit

Demi - Merit

Eva - Distinction

Harley - Merit

Halia - Distinction

India - Distinction

Karolynne - Merit

Lilly - Merit

Mirriam - Distinction

Natorie - Merit

Nicole - Merit

Phoebe - Distinction

Sonnie - Distinction

Stephannye - Distinction

Yohanna - Distinction



GRADE 2

Emma - Merit



GRADE 3

Carmel - Merit



GRADE 4

Gaia - Merit

Lily - Distinction

Maryam - Merit



INTERMEDIATE

Carly - Merit

Eleesha - Merit

Maria - Distinction







MODERN EXAMS


GRADE 1

Olivia - Distinction

Tegan - Distinction



GRADE 2

Alice - Merit

Carmel - Distinction

Demi - Distinction

Eva - Distinction

Freya - Merit

Halia - Distinction

India - Distinction

Nina - Merit

Phoebe - Merit

Rhai-Anne - Merit

Sonnie - Distinction



GRADE 4

Eleesha - Distinction

Lily - Distinction

Maryam - Pass

Thea - Merit





BALLET EXAM RESULTS

PRE PRIMARY CLASS EXAMINATION

Ava - Merit

Emma - Distinction

Eve - Distinction

Isabella - Distinction

Isadora - Merit

Isla - Merit

Letiya - Distinction

Lucy - Distinction

Maddie - Merit

Mina - Distinction

Sara - Distinction



PRIMARY

Alice - Merit

Ella - Distinction

Fabiola - Merit

Freya - Distinction

Georgia - Merit

Ilayda - Merit

Iolanda - Distinction

Julia - Merit

Lidia - Distinction

Sonnie - Distinction

Tegan - Merit

Wiktoria - Merit



Grade 1

Anna - Merit

Annabelle - Merit

Babette - Merit

Demi - Merit

Eleanor - Merit

Ellen - Merit

Emma - Distinction

Eva - Merit

Halia - Distinction

Harriette - Distinction

India - Distinction

Jana - Merit

Lilly - Merit

Mila - Merit

Mirriam - Distinction

Nicole - Merit

Phoebe - Merit

Rhea - Merit

Yohanna - Merit


GRADE 2

Alice - Merit

Carmel - Merit

Claudia - Merit

Stephannye - Merit


GRADE 4

Cansel - Merit

Millie - Merit

Zellal - Pass

_______________________________________________________________________________________________________

CONGRATULATIONS!

On behalf of all the staff and fellow students, we would like to congratulate Eleesha DeSilva who has just been offered a place at the Brits School, to study her BTEC Dance qualification!

Well done Eleesha!!


________________________________________________________________________________________________________

PRIZE GIVING AWARDS 2010 - CONGRATULATIONS TO ALL AWARD RECEIPIENTS!



BALLET AWARDS

Nursery - Lilliana Nelson

Preparetory - Beti Seren Fane

Junior - Ellen Edwards

Senior - Anna O'Mahoney

Star - Harriet White



TAP AWARDS

Nursery - Ellis Chew

Preparetory - Rayne Obili

Junior - Beatrice Johnson

Senior - Maria O'Mahoney

Star - Miriam Monuel



MODERN AWARDS

Nursery - Sofia Claxton

Preparetory - Millie Dudley

Junior - Tegan Greaves

Senior - Eleesha DeSilva

Star - Demi Shell



STREET DANCE AWARDS

Junior - Lily Trikalis

Senior - Joey Rodriguez

Star - Sonnie Girl Curran Samuels



JAZZ

Senior - Eleesha De Silva

Star - Anna O'Mahoney



OTHER AWARDS

Best New Comer - Danielle Anakwa Poh

Performance & Personality - Bonnie West

Acheivment - India Telford

Class of The Year - Grade 1 tap

Babette Rust, Beatrice Johnson, Demi Shell, Eva Burns, Harley Paige Foster, Lily Samain, Miriam Monuel, Nicole Sandoual, Phoebe Hannifan, Sonnie Girl Curran Samuels, Yohanna Delaportas


Dancer of The Year - Eva Burns


_______________________________________________________________________



CHOREOGRAPHIC COMPETITION RESULTS - DECEMBER 2010!


3 - 6 YEAR OLDS SECTION

Winner - Tegan Greaves (Poisen)

Runner up - Kyla McGowan (Single Ladies)



7 - 11 YEAR OLDS SECTION

Winner - Eva Burns (Hips Don't Lie)

Runner up - Harley Paige Foster (Promise This)


Well done and congratulations to everyone who took part, it was tough competition this year and all the routines were fantastic!


___________________________________________________________________________________________________________


CONGRATULATIONS TO EVERYONE WHO TOOK THEIR EXAMS IN JULY!

All of the students did very well, worked extreamely hard and should be very proud of themselves.




BALLET EXAM RESULTS


PRE-PRIMARY CLASS EXAMINATION

Beatrice - A

Danielle - A

Ella - B

India - A

Isadora - B

Joanna - B

Kate - B

Lavinia - B

Poppy - B

Tegan - B

Serene - A

Sonnie Girl - A

Sophie.A - A

Sophie.C - B



PRIMARY STANDARD

Babette - B

Demi - B

Eva - A

Grace - B

Harley - B

Lily - A

Mimi - B

Mirriam - A

Natorie - A

Nicole - A

Phoebe - B

Yohanna - A



PRIMARY GRADE

Anna - A

Cecilia - A

Ellen - A

Emma - A

Grace - A

Harriet - A

Jana - B

Lila - A

Tabby - B




GRADE 1

Alice - A

Carmel - A

Claudia - B



GRADE 2

Chealsea - B



GRADE 3

Cancel - B

Zellal - B




TAP EXAM RESULTS


PRIMARY

Babette - A

Beatrice - A

Demi - A

Eva - A

Grace - A

Harley - A

Lily - A

Mirriam - A

Nicloe - A

Phoebe - A

Sonnie Girl - A

Yohanna - A




GRADE 1

Emma - A

Grace - A

Lila - A

Temidayo - B




GRADE 2

Carmel - A



GRADE 3

Gaia - B

Maryam - B





MODERN EXAM RESLUTS


PRIMARY

Annie - A

Tegan - A




GRADE 1

Demi - A

Eva - A

India - A

Sonnie - A




GRADE 3

Chelsea - A

Eleesha - A

Maryam - B

Thea - A




GRADE 4

Ella - A